Mapa Gospodarstw

Kalendarz Imprez

 
Maj
2017
 
PN WT ŚR CZ PT SO N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Wieczór pielgrzyma

WIECZÓR PIELGRZYMA

Utworzono: 2013-10-19

Wieczór Pielgrzyma - to spektakl wykorzystujący elementy kultury ludowej, obrzędów i wierzeń wywodzących się z rejonu Gór Świętokrzyskich. 

Przygotowywany przez scenarzystów i choreografów z Kielcekiego Teatru Tańca spektakl prezentowany będzie podczas lokalnych imprez dla szerokiej publiczności, turystów i gości i stanowić będzie część oferty turystycznej gminy Nowa Słupia proponowanej przez ŚTA "Łysogóry".

W wyniku naszych działań
•    Powstanie spektakl teatralno-taneczny pt. „Wierzenia, zwyczaje i obrzędy Świętokrzyskie”
•    Powstanie produkt turystyczny pt. ”Wieczór Pielgrzyma” – podczas, którego goście będą mieli możliwość obejrzenia spektaklu, zapoznania się z tradycyjnym strojem codziennym i odświętnym, oraz degustacji regionalnych potraw z naszego regionu.
•    Powstaną stroje i ozdoby na warsztatach włókiennictwa dawnego - będą eksponowane podczas przedstawienia.
•    Powstanie scenografia (na warsztatach artystycznych) która zostanie wykorzystywana podczas wystawiania spektaklu.
•    Uszyte zostaną stroje do spektaklu. 
•    Powstaną plakaty i ulotki promująca produkt turystyczny.

Zakupione zostanie nagłośnienie.

 


 

"WIECZÓR PIELGRZYMA"

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki "Łysogóry" wciąż aktywne. Organizowany właśnie „Wieczór Pielgrzyma” jest projektem realizowanym w ramach Programu „Góry świętokrzyskie Naszą Przyszłością”. To nowy  pomysł Stowarzyszenia na promocję kultury i tradycji regionu, a jednocześnie jedna z większych atrakcji  świętokrzyskiej turystyki o okresie karnawału.

„Wieczór Pielgrzyma”  to przedsięwzięcie składające  się z  kilku wątków tematycznych. W jego skład weszły już m.in. spotkania z etnografem, który wprowadził wszystkich uczestników w tematykę dotyczącą kultury ludowej i obrzędów - zarówno religijnych, jak i pogańskich; zajęcia warsztatowedawnego włókiennictwa, w których uczestniczyli mieszkańcy gminy Nowa Słupia i członkowie ŚTA "Łysogóry". W trakcie zajęć uszyto również część strojów do finałowego spektaklu; a podczas warsztatów plastyczno-artystycznych powstawały scenografia i rekwizyty, które zostaną wykorzystane 25 stycznia. Spektakl taneczno-teatralny, stanowiący część kulminacyjną nadchodzącego finału opowiada o tradycjach regionu, związanych z przesileniami słonecznymi oraz o legendach świętokrzyskich.  - Podczas wieczornej zabawy goście będą mogli dowiedzieć się, kim jest święty Emeryk, co mają wspólnego czarownice z gołoborzem, oraz dlaczego „na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja" - mówi Jarosław Maliszewski, prezes Stowarzyszenia - Liczymy, iż impreza przybierze wymiar cykliczny - dodaje Maliszewski.

Wszystkie zajęcia mają charakter integracyjny i międzypokoleniowy dla społeczności lokalnej.

- Dużo pracy za nami, ale warto było – mówi Jarosław Maliszewski,– wspierał nas duch Pielgrzyma spod Świętego Krzyża. To ważna postać w naszym regionie. Co rok udajemy się z miarką sprawdzać, jak daleko ma jeszcze do szczytu „naszej góry”. 25 stycznia odegra główną rolę w przedstawieniu, wieńczącym huczny finał projektu – „Wieczoru Pielgrzyma”.  Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” z Nowej Słupi po raz pierwszy zaprezentuje widowisko w takiej konwencji.” – dodaje prezes.

Organizatorzy zapraszają 25 stycznia 2014 r. o godzinie 16.00  do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi w Rudkach na finał projektu, realizowanego przez Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyczne Łysogóry pt.; „Wieczór Pielgrzyma” w ramach Programu GÓRY  ŚWIĘTOKRZYSKIE NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ.

Celem imprezy jest zaprezentowanie i wykreowanie nowego produktu turystycznego pod nazwą „Wieczór Pielgrzyma”, na który składa się spektakl w wykonaniu młodzieży w choreografii dyrektor KTT Elżbiety Szlufik - Pańtak oraz degustacja potraw regionalnych.

 

 

 

 

Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl

Copyright © www.agrolysogory.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone.